Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Oznámení o realizaci projektu Jižní Čechy bezpečné
Občanské sdružení Jihočeský patriot realizuje v letech 2013 – 2014 projekt Jižní Čechy bezpečné. Jeho cílem je vytvoření programu efektivního systému dalšího vzdělávání, vedoucího k profilaci jižních Čech jako místa pro bezpečné trávení aktivního volného času a dovolené, a to ze strany tuzemských i zahraničních hostů, zejména dětí a mládeže, dále podpora incomingové turistiky, zlepšení kvality turistických služeb. S ohledem na dlouhodobý udržitelný rozvoj projektu a také konkurenceschopnost jihočeského regionu v oblasti cestovního ruchu je prostředkem k těmto cílům další vzdělávání dospělých v duchu: jižní Čechy bezpečné.
V létě se v jižních Čechách provozuje zejména pěší turistika, cykloturistika, in-line bruslení a vodní sporty. Jižní Čechy mají nejhustší síť pěších tras a cyklotras a největší plochu vod z celé ČR. Sjíždění řek, jachtaření, surfing a koupání v jihočeských řekách a rybnících je naprostý fenomén. V zimě zase vládne bruslení na zamrzlých vodních plochách, lyžování běžecké i sjezdové, zejména pro začátečníky a děti. Právě proto je i zde nutná maximální bezpečnost. Kromě toho jihočeské kluby organizují několik desítek lyžařských závodů pro děti, jen v tuto sezónu kolem třiceti akcí.
V rámci projektu bude vytvořeno několik typů školení pro ekonomicky aktivní osoby, zejména provozovatele turistických služeb, a to:
- školení sportovních a rekreačních středisek, záchranných složek s cílem poskytnutí kvalitního prostoru pro trénink a tím zvýšení schopností členů záchranných složek
- programy pro hendikepované (zapojení hendikepovaných do různých aktivit pod dohledem zkušených instruktorů)
- školení průvodců s cílem poskytnutí možnosti komplexního výcviku
Dovolená v jižních Čechách bude bezpečnější
Trávení dovolené a volného času v jižních Čechách bude bezpečnější. Přispěje k tomu projekt s názvem Jižní Čechy bezpečné, který v letech 2013 – 2014 realizuje občanské sdružení Jihočeský patriot. Projekt, jehož podstatou je vzdělávání provozovatelů turistických služeb, napomůže výcviku průvodců i sportovních instruktorů v oblasti bezpečného pohybu rekreantů.
Jižní Čechy jsou řadu let nejnavštěvovanější turistickou destinací ze strany tuzemských turistů. V létě se zde provozuje zejména pěší turistika, cykloturistika, in-line bruslení a vodní sporty. Jižní Čechy mají nejhustší síť pěších tras a cyklotras a největší plochu vod z celé ČR. Sjíždění řek, jachtaření, surfing a koupání v jihočeských řekách a rybnících je naprostý fenomén. V zimě zase vládne bruslení na zamrzlých vodních plochách, lyžování běžecké i sjezdové, zejména pro začátečníky a děti. Právě proto je i zde nutná maximální bezpečnost. Kromě toho jihočeské kluby organizují několik desítek lyžařských závodů pro děti, jen v této sezóně kolem třiceti akcí. „Bohužel se vzhledem k vysoké návštěvnosti našeho regionu každou sezónu hovoří také o úrazech turistů. Ať už na sjezdovkách nebo na kolech. Tato úrazovost může negativně ovlivnit pohled na náš region, a tím i volbu, zda se do něj turisté vydají či nikoliv. Projektem Jižní Čechy bezpečné chceme přispět k maximálnímu snížení této negativní bilance,“ uvedla předsedkyně občanského sdružení Jihočeský patriot Pavla Konopová.
Podstatou vzdělávacího projektu je tak profilace jižních Čech jako místa pro bezpečné trávení aktivního volného času a dovolené, a to ze strany tuzemských i zahraničních hostů, zejména dětí a mládeže, dále podpora incomingové turistiky, zlepšení kvality turistických služeb. V rámci projektu bude vytvořeno několik typů školení zejména pro provozovatele turistických služeb, a to v oblasti školení sportovních a rekreačních středisek, záchranných složek s cílem poskytnutí kvalitního prostoru pro trénink a tím zvýšení schopností členů záchranných složek, dále programy pro hendikepované (zapojení hendikepovaných do různých aktivit pod dohledem zkušených instruktorů) a v neposlední řadě i školení průvodců s cílem poskytnutí možnosti komplexního výcviku.
Projekt Jižní Čechy bezpečné Reg. č. CZ.1.07/3.2.08/03.0005 je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.